Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfânta Muceniță Filofteea
decembrie 23, 2015
Sfinții Mucenici Evstratie, Evghenie, Mardarie, Avxentie și Orest
decembrie 28, 2015
Arata tot

Sfântul Ierarh Spiridon

 

Unul dintre cei mai mari ierarhi ai Ortodoxiei, , episcopul Trimitundei, a fost sărbătorit în data de 12 decembrie. Multele sale minuni sunt cunoscute în întreaga lume creștină. A fost unul dintre cei mai aprigi apărători ai Sfintei Treimi la Sinodul I Ecumenic de la Niceea, acolo unde, spre multa uimire a celor prezenți, a făcut acea faimoasă minune cu cărămida, explicând în mod lesne de înțeles, unimea Sfintei Treimi: cărămida era una singură, dar când a fost strânsă în mână, apa a curs, lutul a rămas în mâna Sfântului, iar focul s-a ridicat în sus.

PS Episcop Sofronie a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia din localitatea Drăgușeni, acolo unde s-a sărbătorit hramul mic al bisericii.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons