Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a IV-a a Postului Nașterii Domnului
decembrie 29, 2017
Sfinții Mucenici Evstratie, Evghenie, Mardarie, Avxenie și Orest
decembrie 29, 2017
Arata tot

Sfântul Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei

Mare făcător de minuni, Sfântul Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei, a fost pentru creștini un exemplu demn de urmat. Plin de smerenie, cu gândul întotdeauna sus, la cele cerești, Sfântul a biruit marii oratori păgâni și eretici ai vremii, fiind un mare apărător al Ortodoxiei. A participat la Sfântul Sinod Ecumenic de la Niceea, din 325.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia Drăgușeni, cu ocazia hramului mic al bisericii.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons