Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a treia a Postului Mare
martie 22, 2017
Duminica a patra a Postului Mare
aprilie 1, 2017
Arata tot

Sfântul Ierarh Sofronie, Patriarhul Ierusalimului

Unul dintre cei mai activi sfinți în ceea ce privește scrierile creștine de mare importanță este al Ierusalimului. „Lumină lină” se cântă la orice slujbă a Vecerniei, iar viața Sfintei se citește în fiecare an la Denia Canonului celui Mare. Sfânta și Dumnezeiasca a Darurilor mai înainte sfințite a fost oficiată de patru ierarhi: PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Iosif Botoșăneanul, Antonie Ploieșteanul și Dionisie Gălățeanul, alături de un sobor de preoți și diaconi, la Mănăstirea Mărturisitorul – Măgura.

Cu ocazia sărbătoririi acestui Sfânt al Ortodoxiei, PS Episcop Sofronie Suceveanul își serbează onomastica. Îi urăm, pe această cale, tradiționalul „Întru mulți ani, Stăpâne!”, sănătate și mântuire, iar să îi fie ocrotitor și ajutător.

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons