Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Ortodoxiei – Fălticeni 2020
martie 9, 2020
De ce am ajuns aceste vremuri?
martie 31, 2020
Arata tot

Sfântul Ierarh Sofronie – Patriarhul Ierusalimului – Măgura 2020

Sfantul Ierarh SofronieSfântul Ierarh Sofronie, cel numit cu numele întregii înţelepciuni, s-a născut în Damasc, din părinţi dreptcredincioşi şi deplin înţelepţi, ale căror nume au fost Plintos şi Mira, şi erau cetăţeni vestiţi. Din tinereţile sale fericitul Sofronie şi-a câştigat viaţa potrivit cu numele său, iubind înţelepciunea cea duhovnicească şi cea dinafară, păzindu-şi fecioreasca sa curăţenie, întreagă şi neprihănită din pântecele maicii sale. Căci amândouă acestea, adică înţelepciunea duhovnicească şi fecioreasca curăţie, se numesc întreaga înţelepciune, mai ales după cuvântul Sfântului Ioan Scărarul, care zice: „Întreaga înţelepciune este o numire de obşte a tuturor faptelor bune”. Pe acestea şi pe toate faptele bune le-a cîştigat pe deplin înţeleptul Sofronie.  [Mai mult]

În această zi, PS Sofronie Suceveanul și-a serbat ocrotitorul spiritual. Cu această ocazie îi urăm „Întru multi ani stăpâne”!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons