Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Ortodoxiei, Fălticeni – 2021
martie 23, 2021
Duminica a 2-a din Postul Mare – Timișoara, 2021
martie 29, 2021
Arata tot

În a 11-a zi a lunii martie, Biserica prăznuiește unul din patriarhii Ierusalimului și anume, , care a compus o serie de rugăciuni ce se folosesc și astăzi în slujbele Bisericii și alte multe cuvinte și învățături folositoare precum viața câtorva sfinți, printre care și a Sfintei Maria Egipteanca.

În această zi, chiriarhul Sucevei și-a serbat patronul spiritual, alături de care s-au adunat în rugăciune , , , , și și un sobor de preoți atât din eparhia Sucevei, cât și din restul eparhiilor din țară. În cuvântul de învățătură al PS Dionisie Gălățeanul, acesta a exemplificat aportul pe care Sfântul Sofronie l-a adus Bisericii, după care l-a felicitat pe pentru munca pe care acesta o depune pentru Biserica lui Hristos urându-i totodată sănătate și mulți ani de arhipăstorie.

Cu acest prilej, transmitem și noi gândurile noastre bune către eparhul nostru, iar Sfântul Ierarh Sofronie, patriarhul Ierusalimului, să ne fie rugător tuturor, în veci, Amin!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons