Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia
martie 25, 2016
Duminica a doua a Postului Mare
aprilie 3, 2016
Arata tot

Sfântul Ierarh Sofronie, Arhiepiscopul Ierusalimului

În data de 11 martie se sărbătorește al Ierusalimului, unul dintre apărătorii Ortodoxiei. A fost scriitor bisericesc și în fiecare seară una dintre creațiile sale se cântă la slujba Vecerniei: „Lumină lină a sfintei slave”. O altă lucrare de mare importanță pentru creștinii zilelor de astăzi este „Viața Cuvioasei Maici Maria Egipteanca”, ce se citește în fiecare an la Denia Canonului celui Mare din săptămâna a V-a a Postului Mare.

PS Episcop Sofronie și-a serbat onomastica la Mănăstirea Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul, mănăstire care se află sub oblăduirea sa. Alături de el, au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite PS Episcopi Iosif Botoșăneanul și Dionisie Gălățeanul, precum și preoți și diaconi din parohiile din jur.

Pe această cale îi urăm și noi PS Episcop Sofronie Suceveanul tradiționalul „Întru mulți ani, Stăpâne!”, păstorire ușoară și îndelungată a turmei duhovnicești, sănătate și mântuire!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons