Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur – Brădățel, 2021
noiembrie 27, 2021
Duminica a 30-a după Rusalii – Fălticeni, 2021
decembrie 13, 2021
Arata tot

A 9-a zi a lunii noiembrie este marcată în calendarul Bisericii Ortodoxe de celebrarea unui sfânt important al secolului 20 și anume, Sfântul Ierarh Nectarie de Eghina, făcătorul de minuni. Cu acest prilej, PS Sofronie Suceveanul a participat la Sfânta Liturghie săvârșită în biserica parohiei „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” din Suceava, cu ocazia celui de-al doilea hram al parohiei. S-au alăturat în rugăciune și un sobor de preoți, psalți și credincioși, mulțumind și cerând de la Sfântul Nectarie tămăduire de boli sufletești și trupești și pace în lume.

Sfânta Liturghie a fost precedată, așa cum este obiceiul în timpul săptămânii, de slujba parastasului, rămânând astfel vie amintirea celor plecați dintre noi, rugându-ne astfel pentru iertarea păcatelor acestora.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons