Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic – Londra 2019
iunie 10, 2019
Sfântul Glicherie – Slătioara 2019
iulie 1, 2019

Ca în fiecare an, în prima duminică după sărbătoarea Sfântului Ierarh Glicherie Mărturisitorul, locul unde a sălășluit sfântul ascuns de frica papistașilor este prilej de pelerinaj. Aici cu ajutorul Bunului Dumnezeu, a ridicat un sfânt locaș pentru veșnica pomenire a apărării dreptei credințe de către Sfântul Glicherie. Credincioși veniți din localitățile învecinate precum și din cele aflate în colțurile țării, au luat parte la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de 7 Episcopi din Sfântul Sinod: PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul, Antonie Băcăoanul, Glicherie Ieșeanul, Dionisie Gălățeanul și Evloghie Sibianul, de 3 Episcopi din străinătate: , si și un numeros sobor de preoți și diaconi.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons