Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul, Slătioara 2018
iulie 2, 2018
Nașterea Sfântului Prooroc Ioan, Măgura 2018
iulie 9, 2018
           Dreptul care se teme de Domnul, nu se teme să audă glasul care grăieşte: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic” (Matei 25, 41), ci dimpotrivă, aude: „Bine, slugă bună şi credincioasă, peste puţine ai fost credincioasă, peste multe te voi pune; intră întru bucuria Domnului tău” (Matei 25, 21).  Pentru un astfel de creştin drept, „puternică pe pământ va fi sămânța lui” – adică în viaţa aceasta şi „neamul” acestor creştini drepţi „se va binecuvânta. Măreţie şi bogăţie în casa lui, şi dreptatea lui rămâne în veacul veacului. Întru pomenire veşnică va fi dreptul; de auzul rău nu se va teme” (Psalmul 111, 1-3; 6).
           Cu acest crez, noi, următorii Sfântului Mare Ierarh și Mărturisitor Glicherie trebuie să stăm tari în credința cea adevărată, „împotriva tuturor uneltirilor vrăjmașe, rămânând neclintiți pe temelia cea nestricată a dreptei credințe și mărturisind lămurit adevărul cel dumnezeiesc” (extras din slujba Sfântului)
          Duminica 18 iunie (1 iulie s.n.) munții Moldovei au continuat să laude nevoințele celui între Sfinți Ierarhul Glicherie, prin privegherea și Sfânta Liturghie săvârșita cu ocazia hramului Mănăstirii „Sf Ierarh Glicherie”, mănăstire ridicata pe locurile unde sfântul se ascundea de prigonitori, în pădurile situate pe culmea Măgura.
          La invitația PS Sofronie Suceveanul, au participat la sărbătoarea mănăstirii ierarhi ai Sfântului Sinod al BOSVR cât și ierarhi din biserica sora a Greciei, PS Mitropoliți Gherontie și Hrisostom  si PS Episcop Ambrozie.
          Prilej de mare bucurie a fost prezență la Dumnezeiasca Liturghie a decanului de vârstă al Sfântului Sinod al BOSVR, PS Demosten Nemțeanul, ucenic al Sfântului Glicherie, care în această zi a împlinit vârsta de 91 de ani. Povara anilor nu l-a împiedicat să rostească un frumos cuvânt de învățătură și să ne îndemne a fi aproape de Biserica lui Hristos și să strigăm toți: „Bucură-te, Sfinte Ierarhe Glicherie, mărturisitor al Ortodoxiei!”

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons