Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ierarh Glicherie – Măgura 2019
iulie 1, 2019
Sfinții Apostoli Petru și Pavel – Rădășeni
iulie 12, 2019

„Mărturisitor al dreptei credințe și bun arhipăstor al Bisericii lui Hristos”, Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul a fost sărbătorit vineri 15/28 iunie la Mănăstirea Slătioara. Mii de credincioși din țară și străinătate au venit pentru a se închina raclei cu Sfintele Moaște și pentru a cere ajutorul Sfântului Ierarh. 

IPS Arhiepiscop și Mitropolit Vlasie a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie alături de oficialități din partea Bisericii Greciei: IPS Mitropoliți Gherontie de Pireu și Salamina și Hrisostom de Attica și Boeotia, PS Ambrozie de Methoni, din partea Bisericii Ruse din Diaspora IPS Arhiepiscop Gheorghe de Chișinău și Moldova și PS Episcop Antim de Cimișlia, din partea Bisericii Bulgare PS Victor, iar din partea Bisericii noastre: PS Episcopi Demosten Nemțeanul, Sofronie Suceveanul, Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul, Flavian Ilfoveanul, Glicherie Ieșeanul, Antonie Băcăoanul, Dionisie Gălățeanul și Evloghie Sibianul. 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons