Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfințire paraclis mănăstire „Sfântul Mare Mucenic Mina” – Roșiori 2020
august 30, 2020
Sfințire biserica „Sfânta Treime” – Fântâna Mare, 2020
septembrie 6, 2020
Arata tot

După Schisma din 1054, în Anglia se întâmpla un fenomen nemaiîntâlnit pana acum: Moaștele sfinților de pe teritoriul britanic au fost distruse, încercând sa se șteargă orice urma a ortodoxiei, a dreptei credințe! Dar așa cum spune Psalmistul: “Minunat este Dumnezeu intru Sfinții Săi”, s-a găsit în mod miraculos un trup al unui tânăr, pe care monarhia britanică îl are drept monarh, în primul mileniu creștin. Este vorba de Sfântul Edward, Mucenicul și regele Angliei, care a fost ucis de către mama sa vitrega în 979, pentru ca acesta avea în plan revitalizarea duhovniceasca a englezilor. Sfintele sale moaște au fost mutate în anul 1982 în biserica Mănăstirii Brookwood, acolo unde sunt puse spre închinare. În fiecare an, pe data de 3 Septembrie, Sfintele moaște sunt descoperite, astfel încât fiecare creștin poate săruta direct oasele martirului rege! PS Episcop Sofronie Suceveanul, alături de PS Ambrozie de Methoni au săvârșit, alături de părinții slujitori ai mănăstirii, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la finalul căreia PS Ambrozie de Methoni a ținut o cuvântare referitoare la importanța dragostei și unirii între noi, creștinii!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons