Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Soborul Sfântului Ioan Botezătorul – Rădășeni, 2021
ianuarie 21, 2021
Sfântul Cuvios Antonie cel Mare – Oniceni, 2021
ianuarie 31, 2021
Arata tot

, începătorul vieții călugărești de obște este serbat de către Biserica Ortodoxă în data de 11 ianuarie. Un mic rezumat al vieții acestuia, plină de înfrânare și smerenie, o regăsim în una din sedelnele utreniei: „Împodobindu-ți sufletul tău cu înfrânare, cu dureri și cu rugăciuni, cu dumnezeiasca cuviință te-ai făcut părtaș cuvioșilor, pururea slăvite, și daruri de minuni cu adevărat ai primit, spre a tămădui neputințele celor ce te cinstesc pe tine cu credință. Drept aceea și mulțimile demonilor gonind, dai tămăduiri oamenilor prin dar, de Dumnezeu purtătorule Teodosie.

În această zi binecuvântată, Mănăstirea „Sfânta Treime” din serbează onomastica unului din păstorii acesteia și anume, , un membru al Sfântului Sinod care are o perioadă destul de considerabilă de arhipăstorie. S-au alăturat acestuia, în cadrul Sfintei Liturghii, , , și , alături de un sobor de preoți și popor binecredincios.

Sfântul Cuvios Teodosie cel Mare să fie rugător pentru toți în fața Scaunului Dumnezeirii în veci, Amin!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons