Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

PS Episcop Sofronie Suceveanul în Kenia
ianuarie 25, 2016
Sfinții trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur
februarie 13, 2016
Arata tot

Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare

De loc din Melitina Armeniei, acest cuvios a trăit în secolul al IV-lea, pe vremea împărăției lui Grațian, și s-a născut din pântece sterp. Eftimie înseamnă „voie bună”. La 29 de ani, sfântul pleacă la Ierusalim, unde se nevoiește într-o peșteră, făcând nenumărate minuni și, mai ales, rugându-se pentru femeile care nu pot avea copii. Ca apărător al Ortodoxiei, acest sfânt a luptat împotriva eresurilor vremii lui, adică împotriva lui Nestorie, cel care aducea hulă împotriva Născătoarei de Dumnezeu.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Schitul Sfânta Ana, Sălătruc. La terminarea Sfintei Liturghii, PS Episcop a felicitat pe starețul acestui sfânt locaș, pe Preacuviosul Părinte Arhimandrit Eftimie, și i-a urat tradiționalul „La mulți ani!”

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons