Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Cuvios Antonie cel Mare – Oniceni, 2021
ianuarie 31, 2021
Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu Vameșul) – Sf. Mina, 2021
februarie 8, 2021
Arata tot

A 20-a zi a lunii ianuarie este marcată de prăznuirea unui sfînt cuvios, unul din seria acelor cuvioși care au dobândit titulatura de „cel mare” și anume, Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare. Din viața acestuia aflăm care era rânduiala acestuia și totodată, o parte din treptele pe care le-a urcat pe scara desăvârșirii: „Dar nu dorea nici slavă deşartă, nici nu lipsea gura lui de la doxologia lui Dumnezeu, ci săvârşea slujba pravilei cu frică şi cu umilinţă la vremea rânduită, aducându-şi aminte că se cuvine a sluji lui Dumnezeu cu frică şi cutremur, iar nu cu râs şi cu şoptire, făcând sfânta biserică loc de asmodie; căci se cuvine cu cucernicie a intra în biserică cel ce voieşte a vorbi cu Dumnezeu prin rugăciune. Iar în vremea liberă se îndeletnicea acasă în rugăciune şi în cântare de psalmi şi în citirea dumnezeieştilor cuvinte, petrecând toată ziua şi toată noaptea; ştiind că cel ce cugetă în legea Domnului ziua şi noaptea va fi ca pomul cel răsădit lângă izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa.”

Zi de bucurie duhovnicească pentru Schitul „Adormirea Sfintei Ana”, Sălătruc, deoarece pe de o parte, părintele stareț, Eftimie Pop și-a serbat onomastica, iar pe de altă parte, aceștia au avut parte de binecuvântarea arhierească, în cadrul Sfintei Liturghii, oficiată de PS Sofronie Suceveanul alături de un sobor de preoți și popor.

Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare să fie rugător tuturor binecredincioșilor creștini, în veci, Amin!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons