Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Brădățel, 2022
noiembrie 9, 2022
Sfântul Ierarh Nectarie de Eghina – Suceava, 2022
noiembrie 25, 2022
Arata tot

Sfântul Cuvios Dimitrie Basarabov – Mihăiești, 2022

Mare apărător al Ortodoxiei pe meleagurile țării noastre se află Sfântul Cuvios Dimitrie Basarabov, prăznuit la 27 octombrie și ale cărui sfinte moaște se regăsesc în București.

Cu acest prilej, PS Episcop Sofronie Suceveanul a fost în mijlocul credincioșilor parohiei Mihăiești, comuna Horodniceni, alături de un sobor de preoți și diaconi cu ocazia celebrării hramul principal al parohiei.

În cuvântul de învățătură al preasfințitului episcop acesta a evidențiat lupta prin care au trecut sfinții de-a lungul timpului, sfătuind creștinii astfel: „Să pictați pe sufletele frățiilor dumneavoastră toate minunile sfinților și toate patimile mucenicilor. Să vă faceți sufletul ca un perete pictat, căci atunci când în inima și în mintea noastră este Cuvântul lui Dumnezeu, diavolul nu are putere.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons