Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul cuvios Teodosie cel Mare – Cucova, 2022
ianuarie 31, 2022
Întronizarea Înaltpreasfințitului Demosten Ioniță – Slătioara, 2022
februarie 8, 2022
Arata tot

În ziua a 17-a lunii ianuarie, Biserica Ortodoxă serbează pomenirea unuia din cei mai de seamă sfinți cuvioși și anume, Sfântul Cuvios Antonie cel Mare. Iată că în această zi de bucurie duhonicească, PS Sofronie Suceveanul a fost prezent în mănăstirea „Sfânta Treime” din Cucova. Alături de acesta au participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie PS Teodosie Brașoveanul, PS Flavian Ilfoveanul, PS Antonie Băcăuanul, PS Glicherie Ieșeanul și PS Dionisie Gălățeanul și un sobor de preoți și popor.

Totodată, prezența preasfințitului episcop este marcată și de faptul că episcopul Bacăului, PS Antonie Băcăuanul,  și-a serbat ocrotitorul spiritual al acestuia, motiv pentru care, o bună parte din Sfântul Sinod s-a adunat într-un cuget pentru a-l slăvi pe Dumnezeu și pe Sfântul Cuvios Antonie.

Sfântul Cuvios Antonie cel Mare să fie rugător pentru toți creștinii în veci, Amin!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons