Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Cuvios Teodosie cel Mare- Cucova, 2021
ianuarie 25, 2021
Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare – Sălătruc, 2021
februarie 3, 2021
Arata tot

Sfântul Cuvios Antonie cel Mare – Oniceni, 2021

În ziua a 17-a lunii ianuarie, Biserica Ortodoxă serbează pomenirea unuia din cei mai de seamă sfinți cuvioși și anume, . Iată că în această zi de bucurie duhonicească, a fost în mijlocul parohiei cu hramul „Ivorul Tămăduirii” din Oniceni. Alături de acesta au participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie un sobor restrâns de preoți și popor, care s-au adunat într-un cuget pentru a-l slăvi pe Dumnezeu și pe Sfântul Cuvios Antonie.

Totodată, prezența preasfințitului episcop este marcată și de faptul că părintele paroh, Antonie Popa, și-a serbat ocrotitorul spiritual al acestuia, motiv pentru care, la sfârșitul cuvântului de învățătură, eparhul l-a felicitat și i-a transmis urările sale.

Sfântul Cuvios Antonie cel Mare să fie rugător pentru toți creștinii în veci, Amin!

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons