Pogorârea Duhului Sfânt – Slătioara, 2022
iunie 20, 2022
Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava – Suceava, 2022
iunie 23, 2022

În lunea de după peste Sfinții Apostoli, facem prăznuirea Dumnezeului nostru, cel întreit în fețe dar unit în ființă.

Cu ocazia serbării acestui praznic minunat, PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca alături de PS Episcop Dionisie Gălățeanul în Mănăstirii „Sfânta Treime” din orașul Galați. Au fost prezenți de asemenea, un sobor de preoți atât din eparhia Galațiului, cât din eparhiile învecinate.

În cuvântul de învățătură al episcopului Galațiului, acesta a sfătuit credincioșii să nu se abată de la învățăturile și predaniile Bisericii, făcând apel la unitate și dragoste. De asemenea, a exemplificat cum ar trebui creștinii să cinstească Sfânta Treime, Dumnezeul cel adevărat, prin diferite exemple creștinești pe care le putem urma și aplica zi de zi.