Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei
decembrie 23, 2015
Sfântul Ierarh Spiridon
decembrie 28, 2015
Arata tot

Sfânta Muceniță Filofteea

Această Sfântă Muceniță este un exemplu de viață creștină, plină de milostivire pentru sărmani și săraci. De altfel, motivul pentru care tatăl său a martirizat-o a fost acesta: faptul că ducea merindele și le împărțea nevoiașilor. Rugăciunea întotdeauna era pe buzele acestei fericite fecioare, iar nădejea către Hristos se suia la înălțimi greu de atins. Dumnezeu, după moartea acestei tinere, căci avea doar 12 ani când a fost secerată de barda tatălui, ne-a dăruit sfintele moaște ale muceniței, ca un prinos de mare preț. Aceste moaște se află în Curtea de Argeș, spre închinare.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Fălticeni, întărind în credință pe credincioșii adunați la Catedrala Eroilor „Sfinții Împărați Constantin și Elena”.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons