Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Punerea pietrei fundamentale – Roșiori 2018
august 6, 2018
Sfântul Iosif din Arimateea
august 13, 2018
Arata tot

În ziua de 28 iulie, Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfintei Irina din Hrisovalant.

Deși inițial a fost propusă pentru a se căsători cu împăratul, ea s-a retras în mănăstirea din Hrisovalant și s-a angajat imediat în priveghere și rugăciune. Apoi, foarte curând, ea a înlocuit-o pe stareță, și și-a intensificat eforturile spirituale, cu mare încredere în Domnul, pentru păstorirea obștii cât mai bine. A primit darurile înainte vederii și exorcismului. Rugăciunile ei de noapte continuau în curtea mănăstirii și îi provocau levitația sau făceau chiparoșii să se încline în fața ei. A primit în dar de la Sfântul Ioan Evanghelistul trei mere, a avut viziuni cu îngeri și, în vis, i-a apărut împăratului pentru a-l convinge să elibereze un om condamnat pe nedrept. După moartea sa (la vârsta de 102 ani) a continuat să fie o făcătoare de minuni. Continuarea vieții sfintei o puteți citi accesând această pagină.

În cinstea Sfintei Irina dar și la invitația episcopilor din Grecia, împreună cu , și  au participat la slujbele închinate sfintei în cadrul mănăstirii care poartă hramul sfintei, din ținutul Attica. Slujba de Privighere, unită cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, a început la ora locala 10 și s-a terminat la ora 10 în dimineața următoarei zile. La slujba au mai participat și un număr impresionant de credincioși.

La sfârșitul slujbei s-a făcut procesiune cu moaștele Sfintei Irina, timp de 90 de minute, pe străzile Atenei.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons