Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Punerea pietrei fundamentale – Roșiori 2018
august 6, 2018
Sfântul Iosif din Arimateea
august 13, 2018
Arata tot

În ziua de 28 iulie, Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfintei Irina din Hrisovalant.

Deși inițial a fost propusă pentru a se căsători cu împăratul, ea s-a retras în mănăstirea din Hrisovalant și s-a angajat imediat în priveghere și rugăciune. Apoi, foarte curând, ea a înlocuit-o pe stareță, și și-a intensificat eforturile spirituale, cu mare încredere în Domnul, pentru păstorirea obștii cât mai bine. A primit darurile înainte vederii și exorcismului. Rugăciunile ei de noapte continuau în curtea mănăstirii și îi provocau levitația sau făceau chiparoșii să se încline în fața ei. A primit în dar de la Sfântul Ioan Evanghelistul trei mere, a avut viziuni cu îngeri și, în vis, i-a apărut împăratului pentru a-l convinge să elibereze un om condamnat pe nedrept. După moartea sa (la vârsta de 102 ani) a continuat să fie o făcătoare de minuni. Continuarea vieții sfintei o puteți citi accesând această pagină.

În cinstea Sfintei Irina dar și la invitația episcopilor din Grecia, PS Sofronie Suceveanul împreună cu IPS Gherontie de Pireu și Salamina, IPS Hrisostom de Attica și Boetias și PS Ambrozie de Methoni au participat la slujbele închinate sfintei în cadrul mănăstirii care poartă hramul sfintei, din ținutul Attica. Slujba de Privighere, unită cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, a început la ora locala 10 și s-a terminat la ora 10 în dimineața următoarei zile. La slujba au mai participat și un număr impresionant de credincioși.

La sfârșitul slujbei s-a făcut procesiune cu moaștele Sfintei Irina, timp de 90 de minute, pe străzile Atenei.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons