Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Acoperământul Maicii Domnului – Cucova, 2021
octombrie 14, 2021
Sfințirea Paraclisului „Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian” – Săcărești, 2021
noiembrie 1, 2021
Arata tot

În a 14-a zi a lunii octombrie biserica ortodoxă face prăznuirea Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași, ocrotitoarea Moldovei. În această zi de bucurie sufletească, PS Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica mănăstirii de maici cu hramul „Buna Vestire” din Valea Roșie. Sfânta slujbă a fost prezidată de PS Flavian Ilfoveanul, alături de care au mai participat și PS Antonie Băcăuanul, PS Evloghie Sibianul și un sobor de preoți și psalți.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de către PS Evloghie, având ca tematică principală viața sfintei cuvioase Parascheva, sfătuind credincioșii să mediteze asupra acesteia și să-i urmeze pe cât de mult posibil, mai aceste în aceste timpuri tulburi.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons