Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Galerie video sfințire
august 12, 2016
Vizita IPS Ambrozie de Phillipe la Mănăstirea Sfântul Glicherie
august 20, 2016
Arata tot

Schimbarea la Față a Domnului

Schimbarea la Față a Domnului este, precum Botezul, praznicul la care Se arată Sfânta Treime pe pământ: Fiul înconjurat de lumină, glasul Tatălui care spune „Acesta este Fiul Meu cel iubit!” și Duhul Sfânt prin norul cel luminos.

Acest praznic este unul de o mare importanță în viața Bisericii de Stil Vechi din România, căci se sărbătorește hramul Mănăstirii , locul unde s-a sălășluit și Sfântul Glicherie, păstrătorul Ortodoxiei. Lume din întreaga țară a venit pentru a aduce rugăciuni de laudă, de mulțumită și de cerere. 9 membri ai Sfântului Sinod, în frunte cu IPS Mitropolit Vlasie, precum și doi membri ai Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia: Mitropolitul Ambrozie de Philippe și Maronias și PS Ambrozie de Methoni precum și un sobor numeros de preoți și diaconi au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons