Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Denia Prohodului Domnului
aprilie 8, 2018
Învierea Domnului 2018
aprilie 8, 2018
Arata tot

Sâmbăta cea Mare și Dumnezeiasca Buna-Vestire

Două mari praznice au fost sărbătorite în aceeași zi: Sâmbăta cea Mare și Buna-Vestire. Fiecare cu cântări specifice, fiecare cu încărcătură duhovnicească diferită. „Nu te tângui pentru Mine, Maică” spune axionul Sâmbetei, pe când troparul praznicului: „Astăzi este începutul mântuirii noastre și arătarea tainei celei din veac. Fiul lui Dumnezeu, Fiu Fecioarei Se face…”.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasilie cel Mare la Mănăstirea Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul. 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons