Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Botezul Domnului Iisus Hristos
ianuarie 23, 2016
Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare
februarie 5, 2016
Arata tot

PS Episcop Sofronie Suceveanul în Kenia

PS Episcop Sofronie Suceveanul, după Praznicul Botezului Domnului, s-a deplasat, împreună cu PS Episcop Ambrozie de Methoni și IPS Hrisostom de Attica și Viotias, pentru o vizită oficială în statul african Kenia. Dacă în țara noastră, credința ortodoxă o avem primită de la cel dintâi chemat apostol, Sfântul Andrei, vedem în țări îndepăratate și cu o situație socială precară popoare care se întorc de la idolatrie la adorarea adevăratului Dumnezeu. Nu contează banii, nu contează situația materială, rasa, vârsta sau bolile, ci contează pentru ei a fi aproape de Creator. O astfel de comunitate de creștini a fost formată și în Kenia, de către PS Episcop Ambrozie și, ca un bun păstor, merge și cercetează turma, întărind-o și povățuind-o pe calea cea dreaptă. Cei trei înalți prelați au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie alături de preoții localnici. O mulțime impresionantă de credincioși a asistat la slujbă, aducând slavoslovie lui Dumnezeu.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons