Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Înălțarea Domnului – Bogdănești, 2021
iunie 13, 2021
Sfânta Treime – Poiana Mărului, 2021
iunie 23, 2021
Arata tot

Pogorârea Sfântului Duh – Zănești, 2021

La cincizeci de zile de la marele praznic al Învierii Domnului, Duhul Sfânt S-a pogorât peste sfinții apostoli, precum a fost făgăduit de către Mântuitorul nostru Iisus Hristos, constituindu-se astfel Biserica Creștină. 

În această zi de bucurie duhovnicească, în parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din Zănești au avut loc două evenimente importante și anume, serbarea hramului secundar al acesteia și hirotonia întru preot a părintelui diacon Lucian Onofrei, unul din fii părintelui protopop Pavel Onofrei, păstrându-se astfel continuitatea Bisericii încă de la întemeierea acesteia. Pentru aceasta, s-a adunat un sobor de preoți și psalți, păstoriți de și de , slujindu-se Sfânta Liturghie cu rânduiala hirotoniei întru iconom stavrofor și duhovnic a părintelui diacon.

Ambii episcopi au ținut câte un cuvânt de învățătură atât credincioșilor, cât și noului preot iconom stavrofor, prin care au explicat Taina ce s-a petrecut la pogorârea Duhului Sfânt peste sfinții apostoli.

Comments are closed.