Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ierarh Glicherie, Măgura 2018
iulie 2, 2018
Duminica Vindecarea Slabănogului din Capernaum, 2018
iulie 9, 2018
Arata tot

Nașterea Sfântului Prooroc Ioan, Măgura 2018

În 24 iunie Biserica Dreptslăvitoare cinstește Nașterea Sfântului Prooroc Ioan, Înaintemergătorul și Botezătorul Domnului.
„Adevăr vă spun vouă, cădintre cei născuți din femeie nu s-a născut niciunul mai mare decât Ioan Botezătorul”
Iată cinstea Înaintemergătorului acordată chiar de Mântuitorul Hristos.
Minunată cu adevărat a fost zămislirea Sfântului Ioan, fiind prevestită de Arhanghelul Gavriil, proorocului Zaharia, minunată cu adevărat a fost  nașterea Sfântului Ioan, căci „ceea ce mai înainte era stearpă astăzi pe Înaintemergătorul lui Hristos naște…”, minunată a fost viața Sfântului Ioan, nu se socotea nici prooroc și nici măcar om, ci doar un glas, „eu sunt glasul celui ce striga în pustie..”, minunată a fost misiunea Sfântului Ioan, „eu botez cu apă, dar în mijlocul vostru este unul pe care voi nu-L cunoașteti, Acela vă va boteza cu Duhul Sfânt, Acela vine după mine și este înaintea mea și eu nu sunt vrednic sa-I dezleg cureaua încălțămintei Lui…”
În această zi PS Sofronie Suceveanul a săvârșit pentru prima dată Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul Mănăstirii „Sfântului Glicherie Mărturisitorul”, cu ocazia hramului.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons