Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a șaptea după Rusalii – Rădășeni, 2022
septembrie 7, 2022
Înălțarea Sfintei Cruci – Fălticeni, 2022
septembrie 27, 2022
Arata tot

A 8-a zi a lunii septembrie este marcată de unul din cele mai importante praznice de peste an și anume, Nașterea Maicii Domnului, care este totodată și prima sărbătoare cu ținere din anul bisericesc.

În această zi de bucurie duhovnicească, PS Sofronie Suceveanul a slujit sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica principală din cadrul Mănăstirii Brădățel, al cărei hram secundar este astăzi. Sfânta slujbă a fost prezidată de IPS  Arhiepiscop și Mitropolit Demosten, care, deși împovărat de greutățile vârstei înaintate, dar cu o credință de fier, demnă de urmat, a ținut să participe activ la slujirea sfintei liturghii. Alături de aceștia au participat și PS Episcopi Iosif Botoșăneanul, Glicherie Ieșeanul și David Nemțeanul, un sobor de preoți, psalți și credincioși drept-slăvitori atât din cadrul eparhiei Sucevei, cât și din eparhiile învecinate.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons