Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Zămislirea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul – Slătioara, 2021
octombrie 6, 2021
Acoperământul Maicii Domnului – Cucova, 2021
octombrie 14, 2021
Arata tot

Mutarea Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan – Baia, 2021

Mutarea la Domnul a Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan se prăznuiește de către biserica ortodoxă la data de 26 septembrie. Cu acest prilej, PS Sofronie Suceveanul a fost prezent în mijlocul parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Baia, cu ocazia celebrării hramului mic al acesteia.

Alături de preasfințitul episcop au fost și un sobor de preoți, psalți și credincioși atât din Eparhia Sucevei cât și din eparhii învecinate.

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost precedată de slujba de sfințire a clopotelor bisericii, care vor fi folosite atât pentru a chema credincioșii la sfânta biserică, cât și în cadrul diferitelor evenimente din viața Bisericii.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons