Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica izgonirii lui Adam din Rai
martie 18, 2016
Duminica Ortodoxiei
martie 21, 2016
Arata tot

Miercuri în Săptămâna Mare a Postului

Prima săptămână din Postul cel Mare mai este denumită și Săptămâna Mare, pentru că în primele patru zile ale acesteia, la Pavecerniță, se citește acea frumoasă și complexă compoziție a Sfântului Andrei Criteanul: Canonul cel Mare, împărțit în patru, câte una pentru fiecare zi în parte. În primele trei zile ale postului este acel frumos obicei de a ajuna, adică de a ține post negru, urmând ca în a treia zi, miercuri, după Sfânta a Darurilor mai înainte sfințite și după Pavecerniță, să se guste din cea Mare. Primele două zile, precum și joi sunt zile aliturgice, iar și vineri se face Liturghia mai înainte sfințită, specifică acestui post. PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca a Sfântului Ierarh Grigorie Dialogul, Papă al Romei, alături de un mic sobor de preoți. După Sfânta Liturghie, PS Episcop Sofronie a citit Canonul cel Mare.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons