Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Lunea luminată
mai 2, 2016
Duminica Tomei
mai 12, 2016
Arata tot

Izvorul tămăduirii și Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

Una dintre sărbătorile cele mai iubite ale Maicii Domnului o reprezintă Izvorul tămăduirii, care se prăznuiește în fiecare an, în Vinerea din Săptămâna Luminată. Această sărbătoare preamărește pe Preasfânta Fecioară, căci ea este Împărăteasa cerului și a pământului și are îndrăzneală către Fiul său, rugându-se pentru cei ce cu credință se roagă ei. În mod tradițional, după Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, se săvârșește slujba Aghiazmei celei mici, credincioșii gustând din această apă spre tămăduirea bolilor trupești și sufletești.

În această zi s-a prăznuit și pomenirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință, care a mărturisit credința creștinească pe timpul împărăției lui Dioclețian.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Izvorul Tămăduirii” – Brădățel, com. Horodniceni, alături de Preasfințiții Episcopi Teodosie Brașoveanul, Iosif Botoșăneanul și Evloghie Sibianul.

no images were found

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons