Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Învierea Domnului – Măgura, 2022
mai 7, 2022
Duminica Tomei – Brașov, 2022
mai 7, 2022
Arata tot

Vinerea din Săptămâna Luminată este dedicată Izvorului nesecat al tămăduirilor pe care Maica Domnului l-a făcut să izvorască pentru folosul oamenilor credincioși. Este o zi specială pentru că se săvârșește slujba Aghiasmei celei mici, folositoare tuturor credincioșilor.

În această zi, IPS Demosten Ioniță, Arhiepiscop și Mitropolit al Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din România, alături de PS Episcopi Sofronie Suceveanul, Iosif Botoșăneanul, Dionisie Gălățeanul și David Nemțeanul au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Litughie și slujba Aghiasmei la Mănăstirea „Izvorul tămăduirii”, din localitatea Brădățel, județul Suceava, cu ocazia hramului sfântului locaș. Alături de aceștia a slujit și un sobor de preoți, diaconi și psalți din parohiile învecinate. 

În cuvântul de învățătură al IPS Demosten, a fost expusă istoria și semnificația acestui praznic, după care înalpreasfințitul mitropolit a istorisit pe scurt viața și parcursul Mănăstirii Brădățel.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons