Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sâmbăta cea Mare și Dumnezeiasca Buna-Vestire
aprilie 8, 2018
Marțea luminată 2018
aprilie 16, 2018
Arata tot

Învierea Domnului 2018

HRISTOS A ÎNVIAT!

După un urcuș duhovnicesc de o frumusețe deosebită din Săptămâna Patimilor, punctul culminant îl reprezintă sărbătorirea marelui praznic al Învierii Domnului când „toate s-au umplut de lumină și cerul și pământul și cele de desubt.” Lumina lui Hristos a luminat peste toți cei din iad, aflați acolo ca urmare a zapisului scris de Adam, și cei ce au crezut în Mântuitorul și au avut faptele cele cuviincioase au intrat împreună cu tâlharul în Rai. Femeile mironosițe au auzit din însăși gura Mântuitorului: „Bucurați-vă!” și apostolii au crezut în Înviere, propovăduind-o la toată omenirea după cum le-a poruncit Hristos.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Slujba Învierii la Mănăstirea Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons