Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Ioan Gură de Aur – Brădățel 2020
decembrie 10, 2020
Duminica a 30-a după Rusalii, Sf. Apostol Andrei – Fălticeni 2020
decembrie 14, 2020
Arata tot

Intrarea Maicii Domnului în Templu – Londra, 2020

Sărbătoarea Intrării în templu a Maicii Domnului (numită în popor şi Vovidenia) aminteşte faptul aducerii cu evlavie, în biserica Legii vechi, adică în templul din Ierusalim, a copilei de trei ani, care avea să fie Maica Domnului nostru Iisus Hristos; întâi, pentru că acest fapt, atunci când s-a petrecut, s-a împlinit într-un chip minunat şi, al doilea, el cerea o pregătire pentru taina nașterii cu trup omenesc a Fiului lui Dumnezeu, care avea să se săvârșească prin mijlocirea Născătoarei de Dumnezeu.

În această zi, deși vremurile în care trăim sunt foarte tulburi și restrictive, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Buna Vestire” din , alături de părintele paroh Nicolae Căpitanu, nelăsând comunitatea de stil vechi din Anglia fără îndrumător, precum păstorul cel bun din evanghelia de la Ioan 10, 1-9(„…Cel ce nu intră pe uşă, în staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur şi tâlhar. Iar cel ce intră prin uşă este păstorul oilor. Acestuia portarul îi deschide şi oile ascultă de glasul lui, şi oile sale le cheamă pe nume şi le mână afară. Şi când le scoate afară pe toate ale sale, merge înaintea lor, şi oile merg după el, căci cunosc glasul lui. Iar după un străin, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru că nu cunosc glasul lui…”).

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons