Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica a XXV-a după Rusalii
decembrie 5, 2015
Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei
decembrie 23, 2015
Arata tot

Intrarea Maicii Domnului în Biserică

Unul dintre marile praznice ale Maicii Domnului este sărbătorit în fiecare an în data de 21 noiembrie și marchează momentul în care pururea Fecioara Maria este adusă Proorocului Zaharia pentru a se găti vas ales pentru primirea în pântece a Mântuitorului Iisus Hristos. Sălășluindu-se în Sfânta Sfintelor, Fecioara Maria este hrănită de către înger până la vârsta de 14 sau 15 ani, când a fost logodită cu dreptul Iosif.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia Apa Asău, județul Bacău, alături de PS Episcop Teodosie Brașoveanul și un sobor de preoți și diaconi.

no images were found

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons