Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica I a Postului Nașterii Domnului
decembrie 20, 2017
Duminica a II-a a Postului Nașterii
decembrie 20, 2017
Arata tot

Intrarea Maicii Domnului în Biserică

Al doilea praznic închinat Maicii Domnului îl reprezintă Intrarea în Biserică. Este momentul în care Sfinții Părinți Ioachim și Ana o aduc pe fiica lor Maria, în vârstă de trei ani, spre a fi închinată lui Dumnezeu. Preotul Zaharia o întâmpină pe aceasta și o așează în Sfânta Sfintelor, pentru a fi vas ales al Stăpânului, năstrapa cu Mana și Candela cea cu totul de aur. 

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca în Parohia Mărului, cu ocazia sărbătoririi hramului mic al bisericii.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons