Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfinții Trei Ierarhi – Măgura, 2021
februarie 13, 2021
Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie – Șoimărești, 2021
februarie 23, 2021
Arata tot

În a doua zi a lunii februarie, Biserica Drept-slăvitoare sărbătorește Întâmpinarea Domnului nostru Iisus Hristos, care, la 40 de zile după naștere, a fost adus de către Preacurata Sa Maică la Templu, așa cum este obiceiul la poporul evreu, pentru a împlini Legea Lui Dumnezeu şi să se curăţească după naştere, prin aducerea jertfei celei cuviincioase lui Dumnezeu şi prin rugăciunea preotului. 

În acest an, parohia „” din a avut parte de binecuvântarea arhierească a și la slujba privgherii, urmând ca Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie să fie săvârșită de către episcopul locului și de preacucernicul părinte protopop Sebastian Mogîrzan. 

În cuvântul de învățătură al PS Evloghie de la sfârșitul privegherii, acesta a adus la cunoștință importanța acestui praznic și totodată, o parte din problemele de actualitate ale epocii în care trăim, subliniind faptul că ar trebui să ne întărim în rugăciune, iar tot timpul când ne rugăm, fie în particular, fie public în cadrul slujbelor bisericii, să fim cu luare aminte și cu cugetare la textul și înțelesul sfintelor rugăciuni.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons