Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfinții Trei Ierarhi
februarie 13, 2018
Miercuri și vineri în prima săptămână a Postului Mare
februarie 27, 2018
Arata tot

Întâmpinarea Domnului

După Naşterea Domnului Iisus Hristos, trecând patruzeci de zile şi împlinindu-se vremea curăţiei celei legiuite, Preacurata şi Preabinecuvântata Fecioară Maică plecând din Betleem cu Sfântul Iosif, logodnicul, şi venind la Ierusalim, în lui Dumnezeu, purtând pe Hristos Pruncul cel de patruzeci de zile, au mers să împlinească Legea Domnului şi să se curăţească după naştere, prin aducerea jertfei celei cuviincioase lui Dumnezeu şi prin rugăciunea preotului.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca la Mănăstirea „ Mărturisitorul”. În cadrul Sfintei Liturghie PS Episcop Sofronie a săvârșit și o întru diacon.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons