Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Duminica fiului risipitor și Sfinții Trei Ierarhi
februarie 13, 2017
Duminica Izgonirii lui Adam din Rai
martie 2, 2017
Arata tot

Întâmpinarea Domnului

După 40 de zile de la Nașterea Domnului, se sărbătorește Întâmpinarea Domnului, adică momenul în care Drepul Iosif și Fecioara Maria Îl aduc pe Pruncul în Templul lui Solomon. Dreptul Simeon primește pe Iisus Hristos și zice acea frumoasă binecuvântare: „Acum slobozeșe pe robul Tău, Stăpâne, după cuvântul Tău în pace. Că văzură ochii mei mântuirea Ta, pe care ai gătit-o înaintea feței tuturor popoarelor. Lumină spre descoperirea neamurilor și slavă poporului Tău Israil!”. 

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul, Măgura, alături de PS Episcop Antim de Cimișlia, din partea Bisericii Ortodoxe Ruse din Diaspora, sub omoforul IPS Mitropolit Agatanghel.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons