Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Nașterea Maicii Domnului – Brădățel, 2022
septembrie 21, 2022
Sfânta Cuvioasă Parascheva – Rădășeni, 2022
octombrie 27, 2022
Arata tot

Cea mai veche și mai importantă dintre sărbătorile ortodoxe închinate cinstirii Sfintei Cruci este Înălțarea Sfintei Cruci, prăznuită la data de 14 septembrie. Cu acest prilej, PS Sofronie Suceveanul a fost prezent în mijlocul creștinilor din parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Fălticeni atât la slujba privegherii cât și la slujirea sfintei liturghii cu ocazia serbării hramului mic al parohiei.

Alături de acesta, au participat la sfintele slujbe și 2 din arhiereii Bisericii Ortodoxe de Răsărit din România și anume, PS Antonie Băcăuanul și PS David Nemțeanul, plus un număr impresionant de preoți, psalți și creștini dreptslăvitori din parohiile învecinate.

În cuvântul de învățătură al episcopului Bacăului, acesta a pus accentul pe semnificația acestei zile, istoria și de ce celebrăm această sărbătoare și de ce creștinii trebuie să cinstească Sfânta Cruce.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons