Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Nașterea Maicii Domnului – Brădățel, 2021
septembrie 22, 2021
Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci – Bahna, 2021
octombrie 6, 2021
Arata tot

Cea mai veche și mai importantă dintre sărbătorile ortodoxe închinate cinstirii Sfintei Cruci este Înălțarea Sfintei Cruci, prăznuită la data de 14 septembrie. Cu acest prilej, PS Sofronie Suceveanul a fost prezent în mijlocul creștinilor din parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Fălticeni atât la slujba privegherii cât și la slujirea sfintei liturghii cu ocazia serbării hramului mic al parohiei.

Alături de acesta, au participat la sfintele slujbe și 3 din arhierii Bisericii Ortodoxe de Răsărit din România și anume, PS Iosif Botoșăneanul, PS Dionisie Gălățeanul și PS Evloghie Sibianul, plus un număr impresionant de preoți, psalți și creștini dreptslăvitori din parohiile învecinate.

În cuvintele de învățătură ale episcopilor Sucevei si Galațiului s-a pus accentul, pe de o parte pe semnificația acestei zile, iar pe de altă parte, pe motivele pentru care un creștin trebuie să respecte și să cinstească Sfânta Cruce.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons