Nașterea Maicii Domnului
Sfinții Mucenici Kiprian și Iustina
octombrie 17, 2017

Înălțarea Cinstitei Cruci

Al doilea mare praznic din decursul anului bisericesc este reprezentat de Înălțarea Cinstitei și de viață făcătoarei Cruci a Domnului.

În această zi sărbătorim amintirea a două evenimente deosebite din istoria Sfintei Cruci:

– Aflarea Crucii pe care a fost răstignit Mântuitorul și înălțarea ei solemna in fata poporului de către episcopul Macarie al Ierusalimului, în ziua de 14 septembrie din anul 335;

– Aducerea Sfintei Cruci de la perșii păgâni, în anul 629, în vremea împăratului bizantin Heraclius, care a depus-o cu mare cinste în biserica Sfântului Mormânt (a Sfintei Cruci) din Ierusalim.

PS Episcop Sofronie Suceveanul, alături de PS Episcop Antonie Ploieșteanul și un sobor de preoți și diaconi au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Eroilor „Sfinții Împărați” din , cu ocazia hramului mic.