Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfintire Paiseni, 2021
august 10, 2021
Sfântul Iosif din Arimateea – Șaru Dornei, 2021
august 16, 2021
Arata tot

În a 28-a zi a lunii iulie facem Pomenirea Icoanei Maicii Domnului Umilenie, cea la care s-a rugat sfântul Serafim de Sarov și a cărei copii, de asemenea făcătoare de minuni, a ajuns și la noi în țară la o bună parte din bisericile și mănăstirile Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi.

Cu acest prilej, PS Sofronie Suceveanul a fost prezent la slujba de priveghere și la sfânta liturghie în cadrul mănăstirii Sfântul Mina Roșiori pentru a o serba pe Maica Domnului, una din ocrotitorii acestui sfânt locaș, apoi la sfințirea Sfintei Cruci ce va fi așezată pe magazinul bisericesc din cadrul complexului monahal. De mențioant este faptul că la această mănăstire se găsește o copie a acestei sfinte icoane, de dimensiuni asemănătoare cu icoana făcătoare de minuni.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons