Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Hramul Mănăstirii Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul, Măgura
iulie 2, 2013
Arata tot

HRISTOS A INVIAT!

Ziua Invierii este cea mai mare sărbătoare a creștinismului. Esența acestui mare praznic este izbăvirea tuturor din ghearele morții de Însuși Mântuitorul Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu întrupat, care pentru noi a pătimit, a fost batjocorit și a suferit Crucea, pentru ca, a treia zi după moartea Sa, să biruiască iadul. În zilele noastre, avem încredințarea acestei minunate iubiri de oameni a Domnului Dumnezeu, prin primirea, în Sâmbăta cea Mare a Sfintei Lumini la Ierusalim, arătându-ne astfel că El nu ne părăsește, ci pururea este cu noi.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Mănăstirea Sfântul Ierarh Glicherie, Măgura, chemând pe toți să primească lumină, lumină ce a venit tocmai de la Ierusalim, de la Biserica Sfântului Mormânt.

Hristos a înviat și să vă binecuvinteze pe toți. Amin!

Comments are closed.