Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Hramul manastirii, anul 2014
iulie 1, 2014
Duminica a XI-a după Rusalii
august 23, 2015
Arata tot

Hramul Mănăstirii Sfântul Ierarh Glicherie 2015

Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul este un exemplu demn de urmat pentru toți credincioșii ortodocși de pretutindeni. Lupta sa pentru dreapta credință, jertfa fără de șovăire pentru păstrarea așezămintelor Sfinților Părinți, truda sa pentru păstorirea creștinilor, toate acestea trebuie să răsune în conștiința noastră și puse în aplicare în viața cotidiană. Despre viața Sfântului Glicherie nu mai este nevoie să vorbim, în afară de anumite pasaje, pasaje ce vizează perioada celui de-al doilea Război Mondial. Între anii 1941-43, Sfântul, împreună cu Părintele David Bidașcu, a locuit în munții Râșcăi, trăind numai cu rădăcini și cu puținul ajutor din partea creștinilor care biruiau aspreala pădurii și ajungeau la dânșii. Astăzi, în zile de libertate deplină, Biserica a înflorit și, ca o ofrandă adusă celor ce au trăit în acele locuri, s-a construit o frumoasă mănăstire, închinată Sfântului Ierarh Glicherie Mărturisitorul, sub oblăduirea PS Episcop Sofronie Suceveanul.

Hramul acestei Mănăstiri se serbează în prima duminică după ziua Sfântului (15/28 iunie). Anul acesta, din cauza faptului că Sfântul Glicherie a căzut în zi de duminică, Mănăstirea și-a serbat hramul în următoarea, adică în 22 iunie/05 iulie. Sfânta Liturghie a avut loc în Altarul de vară și a fost oficiată de către următorii ierarhi: PS Episcop Demosten Nemțeanul, PS Episcop Sofronie Suceveanul, PS Episcop Teodosie Brașoveanul, PS Episcop Iosif Botoșăneanul, PS Episcop Glicherie Ieșeanul și PS Episcop Dionisie Gălățeanul. Alături de cei 6 ierarhi, a luat parte și PS Episcop Andronic de New York, din partea Bisericii Ortodoxe Ruse din Diaspora. De asemenea, un sobor de preoți și diaconi au completat lista clericilor.

no images were found

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons