Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

HRISTOS A INVIAT!
mai 5, 2013
Sfântul Prooroc Avacum
decembrie 16, 2013
Arata tot

Dat fiind faptul că Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul este serbat de către toată lumea, la Mănăstirea Slătioara, hramul Mănăstirii Sfântului Glicherie din Măgura este serbat în prima duminică după praznicul Sfântului. Anul acesta, ca urmare a sărbătoririi Paștelui înspre vară, hramul Mănăstirii a coincis cu sărbătoarea tuturor Sfinților, ce încheie cartea Penticostarului, adică a slujbelor ce țin de Sărbătoarea sărbătorilor, de Înviere. Credincioșii din împrejurimi au făcut drumul spre mănăstire scurt și au participat la slujbă, unde au fost prezenți, la invitația PS Episcop Sofronie Suceveanul, ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Vlasie, PS Episcop Demosten Nemțeanul, PS Episcop Teodosie Brașoveanul, PS Episcop Glicherie Ieșeanul și PS Episcop Dionisie Gălățeanul, alături de un sobor de 16 preoți și 4 diaconi. Au fost scoase spre închinare și părticicele din Sfintele Moaște ale Sfântului Glicherie, aflate într-o raclă de mare preț, situată lângă biserică.

Credincioșii au putut să învețe cuvinte de folos din cuvântarea ÎPS Mitropolit Vlasie și din cuvântarea PS Episcop Demosten și au participat la molitfa de mărturisire și dezlegare de păcate săvârșită de Pr Nicolae din parohia Poiana Mărului.

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons