Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Nașterea Sfântului Prooroc Ioan, Măgura 2018
iulie 9, 2018
Sfinții Apostoli Petru și Pavel, Rădășeni 2018
iulie 12, 2018
Arata tot

Duminica Vindecarea Slabănogului din Capernaum, 2018

În Duminica a șasea după Pogorârea Sfântului Duh, Evanghelia ne prezintă minunea săvârșită de Mântuitorul Hristos prin vindecarea slăbănogului din Capernaum.
În această zi a săvârșit Sfânta la Mănăstirea Sfântului Glicherie Mărturisitorul.
În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a subliniat importanța misiunii și rolul duhovnicului în scopul final al vieții pe acest pământ, mântuirea sufletului și dobândirea Raiului. Prin puterea dată, duhovnicul este singurul care poate închide sau deschide Raiul prin legarea sau dezlegarea păcatelor în urma mărturisirii curate. Duhovnicul este cel care face posibilă unitatea omului cu Dumnezeu și dobândirea sfințeniei.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons