Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Sfântul Teodosie, începătorul vieții de obște
februarie 3, 2018
Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare
februarie 3, 2018
Arata tot

Duminica Vameșului și a Fariseului

Prima duminică a Triodului poartă denumirea de „Duminica Vameșului și a Fariseului”. Pilda pe care Mântuitorul Hristos o spune Apostolilor arată modul în care trebuie noi să ne înfățișăm înaintea lui Dumnezeu: cu inimă smerită și cu gând umil. În această duminică învățăm să fim precum vameșul, smerindu-ne: „Să ne smerit înaintea lui Dumnezeu ca vameșul prin postire, zicând: Dumnezeule, milostivește-Te spre noi păcătoșii!”

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul”, Măgura.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons