Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Izvorul tămăduirii 2018
aprilie 16, 2018
Duminica Mironosițelor 2018
aprilie 24, 2018
Arata tot

Duminica Tomei 2018

După Învierea cea din morți, Mântuitorul Hristos intră la ucenicii Săi prin ușile încuiate și le dăruiște pacea Sa. Sfântul Apostol Toma nu era atunci împreună cu ceilalți ucenici. Mai târziu întâlnindu-se cu ei, aceștia i-au spus că L-au văzut pe Domnul. „De nu voi pune degetul meu în semnul cuielor și de nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede!” le spune Sfântul Toma. Și Domnul, cunoscătorul tuturor lucrurilor, după opt zile vine din nou în foișorul unde erau adunați ucencii, de această dată și Toma fiind cu ei. Îi poruncește Mântuitorul să pună mâna în semnul cuielor și al suliței și Apostolul exclamă: „Domnul meu și Dumnezeul meu!”, arătând cele două firi: cea dumnezeiască și cea omenească în aceeași Persoană, a lui Iisus Hristos.

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Apostol Toma” din Brașov, cu ocazia hramului bisericii. Alături de el au slujit și PS Episcopi Teodosie Brașoveanul, Antonie Ploieșteanul, Dionisie Gălățeanul și Evloghie Sibianul, precum și un sobor de preoți și diaconi.

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons