Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

PĂRINTE, este credința ortodoxă de stil vechi singura canonică și adevărată?
martie 16, 2021
Sfântul Ierarh Sofronie – Măgura, 2021
martie 25, 2021
Arata tot

Duminica Ortodoxiei, Fălticeni – 2021

Prima duminică din urcușul duhovnicesc al Marelui Post este numită și a Ortodoxiei, denumire stabilită de sfinții părinți de la Sinodul local de la Constantinopol din anul 843, care a consfințit oficial proclamarea definitivă a cinstirii sfintelor icoane.

În această zi binecuvântată, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia „” din , alături de părintele protopop Sebastian Mogîrzan. După rostirea cuvântului de învățătură, în care eparhul Sucevei a subliniat importanța cinstirii sfintelor icoane și totodată, motivul pentru care s-a stabilit de către sfinții părinți ca prima duminică din postul mare să fie marcată de sărbătorirea acestui eveniment, preasfințitul episcop a rostit Molifta pentru mărturisire, colecție de rugăciuni ce se citesc în fiecare post de către preoți pentru a-i pregăti pe creștini pentru Taina Sfintei Spovedanii.

 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons