Mănăstirii „Sfântul Ierarh Glicherie Mărturisitorul"
Pagina oficială a Mănăstirii

Miercurea Mare
martie 2, 2017
Duminica a doua a Marelui Post
martie 22, 2017
Arata tot

Duminica Ortodoxiei

este prima duminică a Posului Mare, în care se face pomenirea cinstirii sfintelor icoane: „Preacuratului Tău chip ne închinăm, Bunule, cerând iertare păcatelor noastre, Hristoase Dumnezeule”. Se numește „a Ortodoxiei” pentru că ne arată calea care duce către mântuire, calea dreptei credințe. 

PS Episcop Sofronie Suceveanul a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Eroilor „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din . După sfârșitul Sfintei Liturghii, s-a citit rânduiala mărturisirii după Sfântul Munte, iar PS Episcop Sofronie a făcut dezlegarea cea arhierească de păcate. 

Comments are closed.

Show Buttons
Hide Buttons